Příze v rouše beránčím aneb Vlna na pletení a její druhy
Nejprve trocha teorie. Co je vlna na pletení? Za a) to může být pletací příze různého původu, struktury a vlastností. Nebo za b) pojem, ze kterého se rozzáří očka všech pletařek. Nejspíš tušíte, že obojí je správně. Vlněná klubka nesmí chybět v žádné pletací výbavě. Někdy jsou to čistokrevná klubka například z merino vlny, jindy směsi. Právě díky kombinaci různých pletacích přízí získáváme z materiálů, potažmo z výsledných úpletů, ještě lepší vlastnosti.
Vlastnosti vlny
Vlna je obecně velmi teplá, a přesto prodyšná. Skvěle saje vlhkost, a přesto vždy zůstává suchá na dotek. Má antibakteriální účinky a je elastická. Však jí také evoluce vyvinula za účelem ochrany zvířat, o které se s láskou staráme, aby nám na oplátku dali svou unikátní srst.
Tím jsme si také definovali vlnu jako pletací přízi živočišného původu (na rozdíl od bavlny, lnu nebo bambusu). A také jsme si definovali, že jde o vlákna upředená ze srsti, čímž vyloučíme například hedvábí.
Jak vybírat vlněnou přízi
Běžně jsou k dostání příze, které nesou prosté označení „vlna”. Sice o nich nezjistíte nic bližšího, avšak vždy se můžete spolehnout na jejich přírodní původ a jako takové poslouží na pletení víc než dobře. K dostání jsou ale i příze z konkrétních druhů ovcí, lam nebo koz s konkrétními vlastnostmi a vhodným použitím. Zaměřme se společně na ty nejoblíbenější.
1. Podle toho, co chcete plést
Alpaka
Vysokohorské lamy Alpaky nám dávají na dotek velmi příjemnou vlnu, která po jehlicích krásně klouže. Výrobky z této vlny jsou velejemné a příjemné na holé pokožce. Hodí se proto například na čepice, šály, šátky i nátělníky.
Merino
Úžasně lehoučká, výjimečně pružná a hřejivá vlna z ovcí Merino je skvělá i pro pletařky začátečnice. Hodí se na výrobu oblečení pro děti, kojence a jejich citlivou pokožku.
Kašmír
Vlna z tibetských kašmírských koz patří k nejjemnějším vláknům, jaké jsou na trhu k dostání. Nejčastěji se používá ke tkaní svrchních oděvů, pašmín, šál, svetrů nebo pánských obleků a dámských kostýmků.
Mohér
Vlna pochází z angorských koz a patří k nejteplejším vůbec. Zároveň je úžasně lehká. Pletařky ji používají na teplé čepice, klobouky, šály, rukavice, ale třeba i šaty. A nesmíme zapomenout, že mohér se výborně hodí i k háčkování.
Angora
A když jsme u Angor, kromě koz musíme zmínit i králíky. Vlna ze srsti angorských králíků je heboučká, luxusní příze příjemná na dotek. Používá se na pletení svetrů, vest, plédů a ponč.
2. Podle toho, pro koho chcete plést
Doposud jsme nezmínili ještě jednu unikátní vlastnost vlny. Je hypoalergenní. Ano, vlna je organizmu nejbližší a nejpřirozenější ze všech textilních vláken. Nejsou známy žádné alergické reakce přímo na vlnu, zvlášť pokud neobsahuje lanolin. Na druhou stranu členitá struktura vlněné příze a její charakteristické chloupky jsou přesně tím, co může pokožku dráždit a vyvolat například ekzém.
Vlnu na pletení proto vybírejte s ohledem na toho, pro koho chcete plést. Některé vlněné příze jsou speciálně vyrobené pro citlivou pokožku. Můžete sledovat i speciální označení přízí vhodných „pro miminka”. Přesto všechno ale sami vyzkoušejte, co vám vyhovuje a řiďte se vlastními zkušenostmi.
Různé příze, různé vzory
Jak už jsme zmínili výše, kromě čistokrevné vlny používáme na pletení i různé směsi. To proto, abychom získali přízi jedinečných vlastností a také, abychom dali vyniknout různým pletacím vzorům. Kupříkladu směs merino vlny s bavlněnou přízí pěkně vynikne na perličkových a copánkových vzorech. Směs alpaky a merina zase oceníte na objemných úpletech vytvořených na silných jehlicích, nebo dokonce při plstění.
Výběr od nás
Mohérová příze Elian Elegance | Směsi vlny a akrylu | Směsi akryliku, vlny a alpaky |